+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LPG Butan -Propan Oranlari

Merhaba Arkadaslar,

Bir suredir forumlarda hangi benzinciden alinan LPD daha uzun yol goturuyor gibi yazismalarimiz oluyor. Dusundum ki hile/hurda yapan istasyonlari bir kenari birakirsak Marka marka satilan LPGlerin oranlari nelerdir.

Su ana kadar sorup yanit alabildigim tek marka SHELL, yaz aylarinda tum Turkiye sathinda %85 Butan, %25 Propan oldugu bilgisini aldim.

Kisin ege gibi kesimlerde %30 propana cikiyorlarmis. Diger ic anadolu ve dogu illerimizde bu oranin %50 civarina cikariyorlarmis.

Bildikleriniz varsa ekleyebilirseniz, en azindan hangi mevsim nereden ne alirsak daha uzun yol katederiz bilgimiz netlesmis olur.

Ulkemizde bu konuda yayinlanmis bir standart var.
    Bu standarta gore her halukarda otogazin oktan sayisi en az 89 olacak.
    Ayrica kis mevsimi sayilan Ekim-Mart doneminde - 5 derecede 1,5 bar basinc saglayabilecek oranda propan ihtiva edecek.
    Bu kriterlere gore yaz mevsiminde %30 propan-%70 Butan, kis mevsiminde %50 propan-%50 Butan yeterli goruluyor.
    Ancak denetim yok. Herkes tuturabildigine gidiyor.

Slmlar,

sizi yakalamisken belkide size sormak en akillicasi olani. Milangaz bayii ile gorustugumde onlarda bugun sizin soylediginizi teyid eder nitelikte konustular. Ancak onlarin iddiasi, kendi markalarinda bu standardi en az 93+ oktan olacak sekilde lanse ettiklerinden yaz-kis degismeksizin diger firmalarin en az %5 uzerinde propan koyduklari yonunde?

Diger taraftan ikinci bir soru daha soracak olursak, butan ve propanin yanma aninda motorda yaptiklari etkilesim nasil oluyor. Veya baska bir deyisle ok, bu oranlar degisiyor ama bu motoru ne yonde nasil etkiliyor?

Su ana kadar hep yakitimizi konussak bilmemne gibi isin biraz daha abzurt taraflarindan bakildi konuya, ok LPG benzinden fersah fersah daha ekonomik, peki araclarimizin LPGliyken omrunu biraz daha uzatmak icin nereden yakit almak daha akillica olur. Varsin olsun %3-5 daha pahali olsun.

Saygilarimla.

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler