+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LPG Regülatörünü elektrikle ön ısıtma ve....

LPG Regülatörünü elektrikle ön ısıtma ve....

arkadaşlar;
    LPG li araçlarımız bilindiği gibi önce benzinle çalışıyor ve belirli bir motor suyu sıcaklığına eriştirğinde (30-40 derece) LPG ye geçiş sağlanıyor, böyle oluncada araçlarımız hem benzin hemde LPG tüketmiş oluyorlar. kısa süreli kontak açıp kapamalarda ise araç genelde benzin tüketiyor ve LPG nin bir avantajı kalmıyor.
    buradan yola çıkarak şöyle bir sistem düşünmeye başladım, belki benden öncede bir çok kimse düşünmüş olabilir.

1- Aracımızı marşa basarak çalıştırdık, (ilk çalışma Benzin)

2- ortalama 10 sn. sonra (böylelikle ilk marş basmada aküye fazla yük bindirilmemiş olur) ısıtıcı elektrot devreye girecek ve regülatörü ısıtmaya başlayacak

3- Motor suyu sıcaklığı istenilen sıcaklığa geldiğinde ise ısıtıcı eleman devreden çıkacak. ve motor suyu sıcaklığı ile ısınma devam edecek.

böylelikle aracımızın gaz regülatörü daha kısa sürede ısınacağından benzin sarfiyatıda düşmüş olacak. bilhassa kısa yolculuklarda çok daha faydalı olacağını düşünüyorum.

bu sistemi yapmak için basit bir zamanlayıcı ve rölelere ihtiyacımız olacak ayrıca ısıtıcı elemanının regülatör üzerinde nereye nasıl yerleştirileceğide önemli,

bu çalışmayı yapabilmek için LPG işini iyi bile ve elektronik bilgisi olan birilerinin ortaklaşa çalışarak gerçekleştirmesi çok daha güzel olur.

Öneri ve fikir benden geliştirmek ise BRC ve 2A ya kalmış

Not: belki bu konuyu benden önce birileri düşünmüş olabilir ama yapıldıktan sonra kesinlikle yararlı olacağını düşünüyorum.
    SuYuN ÇaĞLaMaYaNıNDaN, İNSaNıN SöYLeMeYeNiNDEN KoRK.

Cevap: LPG Regülatörünü elektrikle ön ısıtma ve....

arkadaşım bahsettiğin sistem renault trafic aracında mevcut motordan kalorifere giden sistemde 4 adet kızdırma bujisi var suyu belirli bir dereceye kadar ısıtabiliyor yani 40 dereceye ulaştırması için en az 8 tane kızdırma bujisikoyman gerekir ve motorun rolanti düzeyinde çalışması sabitlendikten sonra dediğin olabilir o sisteme istersen bir göz at derim

Cevap: LPG Regülatörünü elektrikle ön ısıtma ve....

Alıntı bandırmabrc Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    arkadaşım bahsettiğin sistem renault trafic aracında mevcut motordan kalorifere giden sistemde 4 adet kızdırma bujisi var suyu belirli bir dereceye kadar ısıtabiliyor yani 40 dereceye ulaştırması için en az 8 tane kızdırma bujisikoyman gerekir ve motorun rolanti düzeyinde çalışması sabitlendikten sonra dediğin olabilir o sisteme istersen bir göz at derim
    benim bahsettiğim suyu ısıtmak değil, gazın buharlaşması yani gaz haline geçmesi için LPG Regülatörünü ısıtmak. böylelikle gaza geçişin daha çabuk olmasını sağlamak motor suyu sıcaklığıda 40 dereceye ulaştığında devreden çıkartmak
    SuYuN ÇaĞLaMaYaNıNDaN, İNSaNıN SöYLeMeYeNiNDEN KoRK.

+ Konu Cevaplama Paneli