+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 6 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 6 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: bosta gitmek

Sn.Kadir bey
    Kafama takilan bir sorunu sizinle paylasip cevap bulmak istiyorum.
    Sirali sistem takili enjeksiyonlu araclarda bosta gidildigi zaman daha fazla yakit sarfiyati oldugunu duydum.Bosta gitmek yerine viteste gaza basilmadan gidilmesi gerektigi soyleniyor. Bu dogrumudur? Aydinlatirsaniz sevinirim....
    Bide aracim ford focus 1.6   bu aracla 100km de 10 lt benzin  harciyordum lpg ile 13 lt harciyorum. BU degerler normal mi acaba? Yoksa aracimda fazla yakma sorunu mu var??

bosta gidince sadece gazda degil benzindede daha fazla yakarsiniz ayaginizi gaza basmadan yuksek viteste giderken bu konu enjeksiyonlu araclar icin gecerlidir. yani gaz veya benzin farketmez yol bilgisayari olan arkadaslar bunu anlik ve ortalama yakit tuketim degerlerini okuyarak daha net anlarlar

Vitesi bosa atmak her zaman daha fazla yakit tuketimine neden olur. Viteste arac kompresyonda gidilince (cut-off) enjektorler yakit puskurtmeyi keser. Bosta yakit puskurtmeye devam eder.
    Her zaman viteste gitmek daha az yakit tuketimi saglar.
    Araciniz en fazla benzinin %20 fazlasiyla LPG tuketir. Ayarlariniza baktirin.
    Iyi gunler.

yeni nesil araclarda bulunan bi sistem arac vitesteyken ve gaz verilmediginde sisteme yakit yollamayi durdurmaktadir. 
    arac bosta giderken rolantide calistigini dusunerek motorun calismasi icin gereken miktari sisteme yollayarak aracin stop etmemesini saglar... siz  yokus asagi vitesi bosa aldiginizda arac yakit tuketmeye devam eder. lpg ya da benzin farketmez...ancak viteste oldugunda yakit kesildiginden dolayi tuketim olmaz...yol bilgisayariniz varsa su sekilde test edebilirsiniz.... 

araci calistirip yol bilgisayarindaki harcanan yakit miktarini sifirlayin...10 dk calistiktan sonra kontrol edin... tahmini 0.3 ile 0.5 arasinda yakit harcadigini goreceksiniz...

ayni sekilde (biraz zor ama) araci uzunca bir yokusun basinda durdurun...ayni sekilde yol bilgisayarini sifirlayin... hic gaz vermeden 2 ya da 3. vites ile yokusu inin  yokusu umarim  10 dk surede inersiniz...  sayet 10 dk da ineseniz de yokusun sonunda bilgisayari kontrol edin  tuketimin hala 0.0 oldugunu ( cok extra bi durum varsa 0.1 ) oldugunu goreceksiniz... iyi gunler...

Evet sanirim yazilanlar dogru, hatta eminim. Benim aracim da Uno 97 model 1.4 ie 70sx brc lpg....
    ve km de 20 krs yakiyordu,simdi yeni bir denem yapiyorum ,cunku Ankara yi bilenler bilir,GOP civari yokustur ve inislerde ben hep bosa atardim. Bu yanlistan dondum ve bakalim 25 ytl lik gazim 19,50 lt ne zaman bitecek,normalde bu gazla 175 km civarinda gitmem gerekiyor (25 ytl/ 0,14 ytl-km) yazilanlara gore...

Uno kullanicilari temasta olalim...

Asagidaki kullanim sekilleri size enaz %10 daha yakit tasarrufu saglayacaktir. 
    1- Motorun maksimum torku urettigi devirde araci kullanmak ve bu devirlerde vites degistirmeyi aliskanlik haline getirmek.
    2- Her zaman motoru kompresyonda (Cut-Off) kullanmak, frene mumkun oldugunca az basmak,
    3- Ilk kalkislarda gaza fazla yuklenmemek, gaz pedalina sonuna kadar basmamak.
    iyi gunler.

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler