+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: AKU TAKVIYESI ILE ECUYA ZARAR VERILIRMI

Malum kis geldi geliyor.Hepimizin basina en az ucbes kez gelmistir sabahlari arabayi calistiracagim diye akunun bitmesi olayi.
               Cozum olarakda cagrilmistir bi dostun arabasi ya aku takviyesi yapilmistir yada emaneten aku takilip calistirilip geri verilmistir.Boyle durumlarda lpg li araclardaki beyin dedigimiz ECU ne olur.onu besleyen akunun bitmesi ile yada aku sokuldugunde bilgiler sifirlanirmi.Takviye yapilincada haliyle daha yuksek voltaj verilecek kendi akumuzdeki ucbes voltaja ilave olarak bu durumda ECU yanma olasiligi yada bilgilerin resetlenmesi durumu soz konusu olabilirmi.??

araca aku takviyesi yapilirken arti artiya eksi eksiye baglanti yapilir bunu baglantinin ismi paralel baglantidir. paralel baglantida voltaj degil akunun gucu olan amper miktari artar bu yuzden ecuya zarar vermez ama dikkat edilmesi gereken konu aracin takviye ile calistirilip calistirilmamasini aracinizi ureten firmanin izin verip vermedigidir. bazi otomobil firmalari araci takviye yapark calistirilmasini kesinlikle yasaklamislardir.
    unutmadan takviye yapilirken dikkat edilecek en onemli konu takviye yapilacak aracin voltaji ve amper olcusu ile takviye yapilacak aracin voltaj ve amper degeri ayni olmasidir.ornek vermek gerekirse
    12 volt 60 amperlik aku kullanan arac 12 volt 60 amperlik akusu olan baska bir aractan alinan takviye ile calistirilmali eger mumkunse takviye degil akuler degistirilmelidir.aku degistirilmesi sirasindada once eksi kutup basi sonra arti kutup basi sokulmeli takilirkende once arti sonra eksi takilmalidir

sayin jossef arac seat cordoba 2001 sizin bilgileriniz isiginda bu araca aku takviyesi yapilabilirmi.ayrica akunun ustunde ayri ayri baglantilar ve sigortalar var hic basima gelmedi daha ben simdiden onlem alayim diye sordum aydinlatirsaniz sevinirim.
                   aku kendi ustunde gelen orjinal akusu imiis hic degistirilmemis bu kadar yil sonra sorun cikartma ihtimali daha yuksek

sagolasin sayin bababritanica mocan.ayrica gonderdigin son ozel maili okudum onumuzdeki gunlerde tekrar gelme ihtimalim var ozaman sizi ararim cepten.tabi afyondan cikmadan once.
              ayrica ozelden bahsettigim bakanlikla ilgili sorun buyuk olcude halloldu gibi.yinede ilgi ve alakaniza sonsuz teskkurler.
                saygilarimla

Aku takviyesi yaparken SEQUENT sistemin sigortalarini sokelim, yoksa LPG ECU su zarar gorebiir.

sayin macon eger amperi yuksek  akimli olursa alternatore gelen akim miktari artacagi icin alternatorun icinde bulunan kartal  diyot tablasi yanacaktir . denemesi bedava  isterseniz kendi aracinizda deneyin . yeni nesil araclarda aku takviyesi asla onerilmez . takviye tamemen bos akuye yapilmaz elektronik sisteme ve sarj dinomosuna cok zararli,asiri yukten yanabilir  . alacaginiz aku takviye kablolarinda ucuz mala yonelmeyin kablolari ince olmasin takviye aninda asiri isinip olmadik problemlere sebebiyet verebilir. ayrica seguent ecusuna kadir abinin cevabindan sonra zarar vermeme konusunda anlasilan yanlis bilgi verdim 

Genede benim tecrubelerime dayanarak zarar vermeyecegi yonunde dusunuyorum ama en iyisi kadir abinin uyarisini dikkate almak .

sayin mocan benim yazimi iyi okuyun paralel baglamada devrenin akimi yukselir yani 2 adet 12v 60A  akuyu paralel baglarsaniz devreninin yeni degeri 12 v 120 A olur. Seri baglamada ise voltaj yukselir 24V 60 amper olur.dedim ben
    Ayrica  bos aku konusunda size katiliyorum ayni degerde amperaji ayni aku ile tamammen bos akuyu takviye etmeye kalkarsaniz bizim sanayici degimiyle bos aku dolu akuyunun akimini kendi ustune ceker sizin degiminizle  FIELD-BACK   baslar  bu konuda haklisiniz 
     ben sizin bana yazdiginiz cevaptan sonra bir takim arastirmalar yaptim ve sonuclarini mail yoluyla geri aldim simdi bunlari yayinliyorum  bu metinleri MUTLU VE INCI akuden yetkililer vermislerdir

INCI AKUNUN CEVABI
    Yusuf bey, oncelikle yeni nesil araclarda yani beyinli araclarda ve otomatik sanzimanli araclarda aku takviyesini kesinlikle tavsiye etmiyoruz. 
    Eger aracimiz klasik bir arac ise ( elektronik aksami abs, asr,ecu, vb. beyinler yok) arac takviyesi yapilirken her iki aracin aku kapasiteleri birbirine yakin olmasi tercihimizdir. Ornek : 60 Ah lik bir akuye 72 Ah ile takviye yapilabilir. 
    88 Ah lik bir akuye 100 – 105 Ah ile yapilabilir. 
    120 Ah lik bir akuye 150 – 165 Ah ile takviye yapilabilir. Ornekleri cogalta biliriz. 
    Zafer Eskici 
    Musteri Hizmetleri Sorumlusu / 
    Customer Service Responsable
    Inci Aku San. ve Tic. A.S. 
    OSB 2.Kisim Gaziler Cad. 
    No:6 45030 Manisa / Turkiye 
    Tel:  90 236 2332510 Fax: 90 236 2332513 Web:  www.inciaku.com 
    Mail:  zeskici@inciaku.com

MUTLU AKUNUN CEVABI

Sn;Yusuf DOGAN
    Araclara aku takviyeleri, yazinizda belirttiginiz sekilde ayni voltaj degerindeki aku veya akuler ile yapilmalidir.
    Takviye akunun kapasitesi yapilacak takviye icin  yeterli olacak sekilde ise Ahri kucuk veya daha buyuk olabilir.Fakat arasinda cok buyuk fark olamamalidir,degerler birbirine yakin olmasi sizin lehinizedir. 
    Ancak elektronik sistemlere sahip araclarda sadece takviye degil,aku degisimi dahi arac ureticisinin
    kullanim kilavuzlarinda belirttigi sekilde yapilmalidir.
    Firmamiza gosterdiginiz ilgiye tesekkur eder,esenlikler dileriz.
    Saygilarimizla,
    Mutlu Aku ve Malzameleri San. A.S.
    Bulent SEN
    Satis Mudur Yardimcisi
    Tel216) 304 15 90 (292)
    Fax216) 304 18 70
    Eposta:mutlu@mutlu.com.tr
    Web:mutlu.com.tr

Yeni nesil araclarda takviyenin zarari ozellikle takviye kablolarini ayirirken akimin aniden kesilmesinden dolayi olusan gerilim darbelerinin (voltage spike) elektronik sistemlere zarar verme olasiligindandir. Bu tip araclara  takviye ya da aku degisimi yapilacaksa akunun + - kutuplari arasina 15V tranzorp baglanarak yapilmalidir.

Murat SEHIRLIOGLU
    EE Y.Muh.

Edited by - msehirlioglu Tarih: 04/10/2006 11:02:23

bu tranzorb yada parafudr nedir ve nereye baglanir  daha acik anlatabilirmisiniz

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler