+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: 1000 km bakımı ve birkaç soru

1000 km bakımı ve birkaç soru

Merhaba arkadaşlar;

Yaklaşık 1,5 ay önce ben de aracıma BRC LPG sistemi taktırdım şimdilik çok memnunum benim birkaç sorum olacak cevaplarsanız sevinirim. (Araç ve LPG kiti bilgilerim imzamda yazıyor)

1.) Montaj sonrasında LPG ile 1000 km yaptıktan sonra tekrar servise gelmemi ve yeniden program atılacağını yakıtın daha da düşeceğini söylediler burada yapılan işlem nedir ve neden 1000 km bekleniyor

2.) Henüz 1000 km dolmamasına rağmen ben aracın yakıtından çok memnunum açıkçası bu kadarını dahi beklemiyordum sizce bu veriler nasıl şöyle ki;
    LPG taktırmadan önce benzin sarfiyatım 100 km de 8,5 - 9 litre civarındaydı (%70 şehir içi kullanım)
    LPG taktırdıktan sonra LPG sarfiyatım 100 km de 8,60 litre LPG + 0,60 litre BENZİN (Ağırlık şehir içi kullanım)
    Bu verilere göre araç BENZİN de 8,5 x 4,24 = 36,04 / 100 = 0,360 TL ile 9 x 4,24 = 38,16 / 100 = 0,380 TL arasında yakıyor (AĞIRLIK ŞEHİR İÇİ)

LPG de ise 8,60 x 2,30 = 19,78 / 100 = 0,198 TL (Ağırlık şehir içi)

LPG ve Benzin toplamında ise ortalama 0,22 TL yakıyor

(LPG ve Benzin fiyatları 08.06.2011 tarihli Petrol Ofisi MANİSA Pompa fiyatlarıdır)

Forumda okuduğum kadarıyla araç LPG litre olarak benzin sarfiyatının maximum %20 si kadar yakabilir deniyor ama benim hesabımda neredeyse benzinle aynı litre LPG tüketimi var 1000 km sonrası yeniden programlamada bu değişir mi veya bu değerler normal mi (Ben şahsen çok memnunum açıkçası değişmesini istemem) çevremdeki LPG kullanan arkadaşlara söylüyorum o kadar yakmaz daha fazla olması lazım diyorlar ama veriler bunlar. Bu hesabı nasıl yapıyorum LPG yi tabanca atana kadar FULL dolduruyorum yol bilgisayarından sıfırlama yapıyorum sesli ikaz gelene kadar LPG almıyorum yani bitene kadar bittikten sonra da LPG yi aynı şekilde full dolduruyorum yaklaşık 32,50 litre LPG alıyor gittiğim km de 378 KM, benzini de boğaza kadar dolduruyorum böylece benzin sarfiyatını da çıkarmış oluyorum.

3.) Benzin deposunu devamlı FULL olarak kullanmak benzin pompası vs aksama zarar verir mi ? veya tam tersi de olabilir benzini boş bırakmak lamba yanınca az miktarda benzin almak da olabilir bunun herhangi bir zararı varmıdır. Kimi arkadaşlar zararlı olabilir diyor sizin fikriniz nedir ?

4.) Şu an aracın yıllık bakımı geldi ve servise bıraktım (ilk bakım - yıllık) burada motor yağı, yağ filtresi, karter tapa contası vs değişecek bu bakımdan sonra tekrar LPG servisine gidip ayar yaptırmam gerekir mi ? Servisle konuştuğum kadarıyla biz LPG tesisatına hiç dokunmuyoruz dediler ama yine de sormak istedim.
    2010 - Renault Symbol 1.4 Expression 75 bg
    ========================================
    Genius MB 1200 MY10 Sistem - BRC 600-200 41 Lt. Simit Tank

Cevap: 1000 km bakımı ve birkaç soru

1- 1000 km bakımında sistemim genel kontrolü yapılır ve müşteri şikayeti var ise değerlendirilir. Her hangi bir sorunda 1000 km dolmadan bayimize müracaat edebilirsiniz.
    2- Lpg dolumu yapıldıktan sonra bitinceye kadar değil yaklaşık 200 km sonra tekrar dolum yaparak lpg tüketiminizi test ediniz. Benzin tüketimi için standart bir değer vermek zordur. Çünkü benzin tüketimi hava şartlarına ve aracın gün içinde özellikle soğuduktan sonra kaç defa çalıştırıldığına bağlıdır.
    3- Benzin seviyesini yarım depo civarında tutmanızı tavsiye ediyoruz. Full olmasının sakıncası depoda benzinin uzun süre beklemesidir.
    4- Herhangi bir kontrole gerek yoktur. İsteğe bağlıdır. Bilginize saygılar

+ Konu Cevaplama Paneli