+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 3 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 3 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Sirali Sistem ve Acik Hava Filitresi

Merhaba
    Forma yeni uye oldum. Aracim 2000 model Fiat Bravo 1.6 Sx. Plastik manifoltlu step a motora sahip. yanilmiyorsam 103 Bg. suan 107000 Km de. Yillik ortalama 20 000 Km yol yapiyorum. Bugune kadar tum bakimlari zamaninda yetkili serviste yapilmis durumda. Acik Tip K&N Spor hava filitresi var egzost takiminda da katilizator ile ilgili parcanin ici bosaltilmis yerine boru konmus durumda ( Servisteki ustalarinin ve egzostcunun onerisi ile) .Aracima seq24 takdirmayi dusunuyorum.
        1.    100 000 Km ustundeki araclarda sorun cikar mi?
        2.    Acik hava filitresinin Seq 24 ile calismasinda sikinti olur mu ?

Birde aracim sehir icinde sikisik trafikte yoginluga bagli olarak bugunku benzin fiyatlariyla 0,270 - 0,300  Ytl arasinda yakiyor. Lpg de ne kadar yakar acaba ?
    Tesekkurler.

Gokce

Bildigim kadariyla -ki bu konuda cok da bilgili degilim- lamda sensoru denen bir sensor katlitik koonvektor uzerinde va hala orada. aractan katalitik konvektor sokulmedi duruyor. su an ki calismasinda pekde bir sorun yok gibi.
    Konvektorun yeniside oldukca pahali. Tikandigi icin bosaltilmisti.

1.Lambda sensoru hemen egzoz cikisinda ve katalitik konvertorden once. 
    Siz konvertorun icini bosalttiginizda aracinizda bir miktar guc artisi olur ama, cevreye NOx-HC ve CO gibi zararli emisyonlari yamis olursunuz.
    Acik hava filitresi motora emilen hava miktarini arttirmak amaciyla kullaniliyor. LPG kalibrasyonu diger parametrelerin yaninda, cesitli devir ve yuklerde motora emilen hava miktarina gore yapildigi icin SEQUENT donusum sistemlerimizde bir sikinti yaratmaz.
    Ayrica performans filitreleri hakkinda otomarket sitesinde gordugumuz bir yaziyida degerlendirmelerinize sunuyoruz.

PERFORMANS FILITRELERI HAKKINDA:
    Performans hava filtreleri uygulamadaki kolayliklari ve fiyatlarinin diger modifiye aksamlarina gore cok daha hesapli olmasi sebebiyle modifikasyonda genellikle hepimizin ilk baslangic noktasi olmustur.

Oncelikle sunu belirtmek isterim ki, hepimizin ortak olarak hoslandigina inandigim, orijinal ekipmana kiyasla bu filtrelerin cikardigi spor ses bize bu filtreleri aldiran ilk sebeplerdendir. Ancak, modifikasyona genelde herkesin spor hava filtresinden baslamasinin bundan daha etkili bir sebebi var ki, o da birilerinin bize bu hava filtrelerini monte ettikten sonra 5-10 bg. gibi gucler elde edebilecegimiz konusunda son derece rahatca atip tutmalaridir.

Simdi.. Ben de kullaniyor olmama ragmen, size spor hava filtrelerinin hic bir ise yaramadigini soylersem acaba ne dersiniz? Oyle sey olur mu diyeceksiniz.. Evet yariyor ama, tek bir kosulla.. Lutfen okumaya devam edin..
    Teori
    Burada teori sudur ki, silindirlerin icindeki yanma odasina yakitla karistirilmak uzere ne kadar cok hava gonderirseniz, o kadar fazla guc elde edersiniz, ancak mesele bu havayi birinci olarak nasil gonderdiginiz, ikinci olarak da gercekten fazla hava gonderip gonderemediginizdir.

Hava aerodinamigi o kadar komplike bir konudur ki, otomobilinizin orijinal hava filtresini acik bir spor hava filtresiyle (K&N, Kingdragon ve Green gibi markalar koton hava filtrelerinde en bilinenleridir) degistirdiginiz zaman ne kadar daha fazla hava elde edeceginizi bilmek imkansizdir.

Kutu Ici Uygulamalar
    Isterseniz ilk once kutu ici K&N degisimleri gibi, acik hava filtresi takmak yerine kutuyu aynen kullanip sadece orijinal filtreyi bir suru para odeyip K&N gibi filtrelerle degismeyi dusunenler icin asagidaki test sonuclarini verelim. Otomobilinizin orijinal hava filtresinin bulundugu kutuda yapilan ve silindirlere, yakitla karismak uzere giden havanin akis rezistansini olcen vakum testleri su sasirtici sonuclari vermistir:

(% 100 rakami havanin yanma odasina giderken maksimum direncle karsilastigi durumlari, % 100’e gore daha dusuk rakamlar ise havanin yakitla karismak uzere yanma odasina giderken daha az direncle karsilastigi durumlari gostermektedir. Dogal olarak arada filtre ya da filtreyi barindiran kutu olmadan, direkt olarak manifolddan alinan hava, % 37,5 ile en az dirence ugrayanidir)

orijinal hava filtre kutusu / orj.hava filtresi ile 100 %
    orijinal hava filtre kutusu / K&N hava filtresi ile 100 %
    orijinal hava filtre kutusu / hic filtre yok 100 %
    modifiye edilmis hava filtre kutusu (kesilmis) / orj.hava filtresi ile 62.5 %
    modifiye edilmis hava filtre kutusu (kesilmis) / orj.hava filtresi ile 56 %
    acik hava filtreleri 44 %
    sadece manifold 37.5 %

Goruldugu uzere, acik hava filtresi kullanmadikca, orijinal hava filtresini K&N benzeri hava filtreleriyle degistirmek, kutuda oynama yapmadikca yanma odasina giden hava miktarinda hicbir arti saglamiyor, cunku hava her seferinde bir sekilde dirence ugruyor. Belki sizin de dikkatinizi cekmistir, bu testte benim aklima en cok takilan nokta, orijinal hava kutusu icerisindeki orijinal hava filtresi ile K&N hava filtresinin gecis sirasinda havaya uyguladiklari direncin esit olmasindan cok, kutuda K&N veya orijinal hic bir filtre yokken de havanin sanki kutuda filtre varmis gibi dirence ugramasi oldu.. Inanilir gibi degil.. Burada da yukarida bahsettigim, hava aerodinamigi isin icine giriyor. Demek ki kutu, ne olursa olsun havaya direnc uyguluyor. Zaten hic kutu yokken, sadece manifolddan alindiginda bile havanin 100 degerine gore 37,5 degerinde dirence ugruyor olmasi, hava aerodinamiginin ne kadar hassas oldugunu kanitliyor. Sadece manifolddan alinirken bile bir direnc varsa, kutu olunca -icinde filtre olsun veya olmasin- havanin dirence ugramasi kulaga mantikli geliyor.

Aslinda buradan baska bir sonuca daha geciyoruz.. Kutu varsa, icine hangi marka filtreyi koyarsak koyalim, ya da icinde filtre olsun olmasin hava ayni dirence ugruyor. Hava, ancak kutuya girisini artirmaya yardimci olacak kesimler uygulanirsa daha rahat akiyor. Sadece manifolddan hava girisi normal karsilanacak bir uygulama olmadigina gore ve kutu icine filtre almak da ise yaramadigina gore, neden kutuyu kesmek yerine filtreyi direkt olarak aciga koymuyoruz? Direkt manifolddan almak yerine filtreyi aciga koyariz ve 37,5 ile 56 arasinda bir deger elde ederiz, degil mi? Mesela 44.. Bu da havanin 100 yerine 44, yani kutu ici uygulamanin yarisi kadar dirence ugrayarak gececegi anlamina gelir.. Iste bu noktada makalenin en can alici kismi geliyor.. Lutfen devam edin..

Acik Filtre Uygulamalari

Normal olarak, emis sistemine giden havanin oksijen yogunlugu % 21’dir. Bu oran, otomobilinizi fisekleyen, ve ulkemizdeki modifiyeli otomobillerde nadiren bulunan o pahali fakat bir o kadar da mukemmel nitro sistemlerinde ise % 33’ tur. Yani, arabanizin motorunu deliye ceviren ve komple bir sistem olan nitro’da bile oran ancak % 33’e cikabilmektedir. Normalden komple bir sisteme gecildiginde bile oranlarin birbirine yakinligi goze alindiginda, ve havanin akisi sirasinda karsilastigi direnci azaltmanin imkan dahilinde oldugu, ancak bunu yaparken icindeki oksijen miktarinin yogunlugunu arttiramayacagimiz gercegiyle, tek bir konuya odaklanmamiz gerekiyor: Evet, havanin direncini azalttik, peki kac beygir aliriz?

Yapilan arastirmalar, acik hava filtrelerinin sadece ve sadece disaridan soguk hava alindigi durumlarda fayda sagladigini, bu faydanin da normal motorlarda otomobilin beygir gucuyle orantili olarak 0-2, turbo motorlarda ise yine soguk hava saglanmasi kosuluyla ve yine motor gucuyle orantili olarak maksimum 8-10 bg.’e cikacagini, eger filtreye sicak hava cektirilirse beygir gucu kazanimi yerine net beygir gucu kaybi oldugunu gosteriyor.

Acik tip performans hava filtreleri ile ilgili diger bir gercek de, gucu ancak ust devir seviyelerinde vermeleridir. Sahibi oldugum 106 Gti marka arabama yaptigim ilk modifiye acikta EAFY filtre uygulamasi olmustu. Uygulamadan sonra 2. vites dusuk devirlerdeki motorun sagirligi ilk dikkatimi ceken konu oldu. Gerci kisa bir sure sonra EAFY’i Green marka, ve filtreyi ozellikle sehir ici trafikte motorun sicakligindan izole ederek sadece disaridan gelen soguk havayi alan bir kutuyla gelen setle degistirdim. Sonucu soyleyemiyorum, cunku yapilan her modifiyeden sonra “Dur bakiyim, ne beygir almisim?” diye dinamometreye girip bir de olcum parasi vermek akla yatmiyor. Ancak, kat iptali, cift cikis Remus ve bahsettigim Green kutu ile otobanda 235 km/h gordum. Ama burada filter belki 1 bg. vermistir, o kadar onemli de degil. Ben sesini seviyorum, onun icin kullaniyorum. Bu arada, en sik rastlanilan geyiktir, “en fazla kac bastin” diye... Ben 235 dedigim zaman yanimda oturan kadrana bakiyor ve “hiiiii..” dedikten sonra
    uzun bir sessizlik oluyor. Bu arada, 106 Gti’da kilometre gostergesi 220’ ye kadardir. E adam hakli olarak sanki “amma da salladin, biz de yedik.. dur bari sesimi cikartmayayim en iyisi...” demis gibi hissedip rahatsiz oluyorum, ve hemen acikliyorum. “Gerci kadran 220’ye kadar ama, bak bu cizgilerin her biri 5 km, ben de 220’den sonra baktim, hayali olarak 3 cizgiye denk geliyordu, oradan 235 diyorum” seklinde ekliyorum.. Size de anlatiyim dedim de, ne olur ne olmaz..

Simdi diyeceksiniz ki bu performans filtreleri meger ne kotu seylermis.. Aslinda dahasi da var.. Bu filtreler gercekten de anlatilageldigi uzere normal hava filtrelerine oranla tozu %300 ila %500 arasinda daha fazla gecirirler. Ancak iciniz rahat olsun, gecen bu kucuk partikullerin motorun omrunu kisalttigina dair hicbir kanit yok...

Filtre Bakimi

Bakim zamani, hava filtrenizi hangi kosullar altinda kullandiginizla dogrudan baglantilidir. Asiri tozlu ortamlarda bakim zamani son derece kisalmakla birlikte, normal kosullarda 6 ay ortalama olarak kabul edilebilir bir suredir. Filtre bakimi iki kisimdan olusur: temizleme ve yaglama.. Bu da ayri bir meseledir, cunku benzin istasyonlarina gidip de 5 litrelik Sasal ya da Hayat Su sisesini gosterip “sunu doldurur musunuz” dediginizde gorevlilerin ilk yaptigi yuzunuze bakip “Abi yasak, karakoldan kagit alman lazim” oluyor.. O ilk bakislarla da sizi suzuyor.. Du bakiyim bu adamda terorist tipi var mi diye.. Evet, var.. Ilk 106 Gti kullanan teroristim ben.. molotof kokteyli yapacagim da, bizde kalmamis, sizde fazla varsa biraz benzin rica edecektim.... Neyse efendim.. Benzini aldiktan sonra filtreyi icine daldirip 1-2 saat kadar bekletin. Filtreyi arada daire seklinde hareketlerle cevirerek de temizleme islemine yardimci olabilirsiniz.. Hatta benzini bastan ikiye bolup sonradan ikinci bi temiz su yapmak da mumkun
    .. Son olarak da iyice durulayin. Benzin tamamen uctuktan sonra ince sprey yagi filtrenin ic kismina uygulayin. Yag, filtre uzerinde yapiskan ve tutucu madde gorevi gorerek toz ve kirin filtreye yapismasini saglayacaktir, boylelikle motora girenin sadece hava olduguna emin olabilirsiniz...

Sonuc

Eger performans hava filtresi uygulayacaksaniz kutu ici filtrelere yeltenmeyin, aldiginiz acik tip filtreyi de kesinlikle ve kesinlikle motorun sicagindan izole edin. Yoksa guc kazanimi yerine guc kaybina hazirlikli olmalisiniz. Guc kaybini engellemek icin ise ya havayi dogrudan disaridan alacak ve otomobilinize uygun bir kutu kullanin, veya en azindan kaputu kesin. Ya da her ikisini birlikte yapin (Ne rahatim degil mi? Sanki son derece kolay bir ismis gibi: “Kaputu kesin!&rdquo

Dusuk devirlerde guc beklemeyin, hatta mumkunse kullanim tarzinizi bir miktar degistirerek, biraz daha yuksek devirlerde vites degistirmeye baslayin, cunku asil gucu yuksek devirde alacaksiniz (Her an olmayacagi acik, ancak o sesi duymak icin arada seytan sizi zaten durtecektir ve arabayi devirlendireceksinizdir. Spor hava filtresi uygulayip da 3500 devirde vites degistiren biri var midir bilemiyorum)

Filtrenizin bakimini ihmal etmeyin.. Yaglama islemini temizlikle birlikte yapmak mecburiyetinde degilsiniz. Filtreyi temizlemeye useniyorsaniz, en azindan toz tutucu ozelligini yeniden kazandirmak icin ornegin her 3 ayda bir filtreyi yaglayarak her 6 ayda bir de temizlik yapabilirsiniz. Hepsi bu kadar... 

OTOMARKET TEN ALINTIDIR

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler