+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 11 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: YOL BİLGİSAYARI VE YAKIT TÜKETİMİ

YOL BİLGİSAYARI VE YAKIT TÜKETİMİ

ARACIMIN YOL BİLGİSAYARI ORTALAMA 6.9 İLE 8 LT ARASI BENZİN TÜKETİMİ GÖSTERİYOR..BU DA DEMEK OLUYORKİ SİZİN ANLATIMLARINIZA GÖRE BENİM ARACIMIN LPG DE 8 LT ÜZERİNDEN DÜŞÜNECEK OLURSAK MAX. 9.6 LT LPG TÜKETMESİ GEREKİYOR..BUNUNDA FİYAT OLARAK KARŞILIĞI 0.20 KURUŞ.. OYSAKİ BEN YOL BİLGİSAYARI VERİLERİ BÖYLE OLMASINA RAĞMEN 0.235 KURUŞTAN AŞAĞI HİÇ TÜKETEMEDİM..BÖYLE BİR SONUCUN ORTAYA ÇIKMASI İÇİN YOL BİLGİSAYARININ 10.5 LT BENZİN GÖSTERMESİ GEREKİR Kİ ODA 11-12 LT LPG YAPSIN VE BU SONUÇ ÇIKSIN...SİZCE SORUN NERDEN KAYNAKLANIYOR OLABİLİR... BU ARADA ARACA BRC MARKA LPG YETKİLİ SERVİSTE YENİ TAKILDI....

Cevap: YOL BİLGİSAYARI VE YAKIT TÜKETİMİ

6.9-8 lt yol bilgisayarı tüketim verisi aracı benzinde kullandığınız zaman ki veri mi?

merhaba, aracıma 2008 yılında ankara mocan da brc taktırdım, o günden sonrada bu foruma ilk defa bugün giriyorum, (bu arada mocan çalışanlarına sevgi ve selamlarımı gönderiyorum) sistemi taktırdığım gün ne dedilerse, o oldu, aracın yol bilgisayarının gösterdiği orana 2 litre ekleyerek, 100 km de ne yaktığını bulursunuz dediler 2.5 senedir hiç şaşmadı, gazı alırken gazın litre fiyatı ile kaç litre aldığıma bakarak tam gideceğim km yi biliyorum , lakin 6-8 ay önce araca bor yagı koydurdum (borlu bir şeydi) ilk önceleri hiç bir tasarruf saglamadı, fakat son 2 aydır yakıt tüketimi 100 km de 6 lt ye düştü, oda 8 litre lpg yaparki çok fena memnunum ) tek sıkıntım benzine geçme süresi, bugün okuduğum yazılardan yazılımla herhalde 1 dk da geçiyormuş, yarın arayıp soracagım, öyle bir şey varsa çok daha süper olacak, haaa birde bu mobeseler takıldı takılalı arac kullanma alışkanlığım değişti, eskiden gaz pedalına köklerken şimdilerde acelesi olmayan bir turist gibi basıyorum, aracı vitesle götürüyorum, şehir içi hiç bir şekilde 80 i geçmeyip orta ve sol şeride de küstüm, bununda yakıt tasarrufu yaptını sanıyorum , herkese iyi geceler diliyorum, saglıcakla kalın.

Sn. 2A Yetkilileri,

17 Ekim 2012 de otogaz aldığımda aracın (Megane II) yol bilgisayarında 31.6 lt yakıt harcandığı görülüyordu. (295 km yol yapmışım, 10.7 lt/100 km bilgisayar değeri ort. yakıt sarfiyatı, 26.7 km/h ort. hız) (Depo tam bitmemişti, araç benzine geçmemişti, son LED yanıp sönüyordu) Bu değer, araç sanki tamamen benzin harcıyormuş gibi hesaplanan değer olarak kabul edilmektedir. LPG harcamasını hesaplamak için %20 fazlasını almak gerekir.

Bu da 31.6 x 1.2 = 37.92 lt yapar. Araç da tam 37.84 lt LPG aldı.

Ama o günden arife gününün sonuna kadar aracı kullandığımızda yol bilgisayarında 40.8 lt yazmaktaydı, depo tam bitmemişti, son LED yanıp sönüyordu ve benzin göstergesi de bayağı düşmüştü. daha önce o kadar düşmemişti. (338.6 km yol yapmışım, 12 lt/100 km bilgisayar değeri ort. yakıt sarfiyatı, 23 km/h ort. hız)

Başka bir istasyondan LPG aldım. 40.45 lt aldı

Bilgisayar 40.8 lt alınan yakıt 40.45 lt

Depom 47 lt, hepsini harcasam (ki harcamadım) Bilgisayar 47/1.2=39 lt göstermesi lazım

%90 harcasam (42 lt) Bilgisayar 42/1.2=35 lt göstermesi lazım

Başka bir seferinde depo bitmişti. Yol bilgisayarında 34 lt yazmaktaydı (355 km yol, 9.6 lt/100 km bilgisayar değeri yakıt sarfiyatı) , depo 43 lt LPG aldı. Mantıklı sayılır

Arife günü aldığım yakıtla bugüne kadar (29-10-2012) 12.3 lt yakıt (bilgisayar) harcadım (LPG karşılığı 14.7 lt) sabahleyin sadece 4 LED'in biri söndü. Dün akşam hepsi yanıyordu. 121.1 km yol, 10.2 lt / 100 km bilgisayar değeri ort. yakıt sarfiyatı, 24.6 km/h ort. hız. Bu gidişle depo tam bitince 48 lt bilgisayar değeri, 56 lt LPG değeri çıkar?? Ayrıca Benzin göstergesi de 1/2 nin altına düştü (1 ay önce LGP kitini ilk taktırdığımda fullemiştim, biraz inip 200-250 km sonra full değere çıkıyordu)

Bu durumdan dolayı LPG nin yanı sıra Benzin harcamasından şüphe ediyorum.

Saygılarımla
    Attached Images

Fransız grubu araçlarda lpg çalışma sırasın da benzin göstergesi benzin de çalışmada olduğu gibi düşmeye devam eder. İlgili durumu ortadan kaldırmak için yetkili bayilerimizde aracınıza PSA modülü uygulatabilir siniz. PSA modülü ile aracınızı her çalıştırdığınız da benzin göstergeniz resetlenecektir. Saygılarımızla

benim aracım 2013 model 1,2 motor i20 araç bilgisayarı benzinde 6,1 gösteriyor gerçek yakıt değeri ise 6,9 benzin tüketimi dir.
    lpg ile 100 km de gerçek yakıt değeri 10,2 lt yakıyor.

o zaman ben şunu anlıyorum 6,9 lt üzerine 3 lt daha eklemem gerek doğrumu ?

peki araç yol bilgisayarını lpg ile kullanırken gerçek değerleri nasıl elde ederiz.

Yol bilgisayarı yerine hatasız yapılmış gerçek benzin ve lpg tüketim değerlerini karşılaştırmak daha doğru sonuç verir. Dönüşüm sonrası aracın LPG tüketimini şu şekil de hesaplayabilirsiniz. Litre olarak ayni şartlarda benzinden %20 civarı daha fazla LPG tüketimi olur. ( Tasarruf LPG litre maliyetinin daha düşük olmasından kaynaklanır) Yani 100 km de araç 10 lt benzin tüketiyor ise ayni şartlar da 12 lt civarı LPG tüketir. Öncelikle tüketiminizi bahsettiğimiz şekilde ve tankı tam doldurup 200-250 km kullanarak tekrar ayni şekilde dolum yaparak test ediniz. Bilginize

Re: YOL BİLGİSAYARI VE YAKIT TÜKETİMİ

Çok eski bir konu başlığı ama ben de kendi sorunumu söylemek istiyorum.

Ben de 2013 temmuzunda BRC my11 kiti taktırdım, taktırdığım andan şu ana kadar yol bilgisayarı tüketim değerlerini hep yüksek gösterd. Konuyla ilgili forumların çoğunu okudum, fakat benim ki kadar büyük bir farklılık yoktu kimsede. Benim yolbilgisayarı 23lt/100 km civarı gösteriyor Durumu BRC de soyledim, kalibrasyon yapıldı birkaç defa ama bu durum değişmedi. LPG gerçek tüketimi 10-10,5 lt/ 100 km civarında. Bu kadar fark olması normal değil, fakat kalibrasyonla da düzelmedi. Ne yapmalıyım sizce@
    Toyota Corolla 2001 Terra Special 57 bin km.

Cevap: Re: YOL BİLGİSAYARI VE YAKIT TÜKETİMİ

Yol bilgisayarı değerine göre aracınızın 100 km de 27,6 lt civarı LPG tüketimi olması gerekiyor. Yol Bilgisayarınızdaki değeri resetleyip 200-300 km sonra tekrar kontrol etmenizi yine ayni sonuç ile karşılaşırsanız yol bilgisayarınız yanlış çalışıyor olabilir yetkili servisinize durumu danışmanızı öneriyoruz. Bilginize

sayın yetkili, şunu sormak istiyorum:aracımı lpg de kullanmama rağmen yol bilgisayarındaki ekranda bulunan kalan km nin düşmesi normal mi

+ Konu Cevaplama Paneli