+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 10 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: motorda sıkışms

motorda sıkışms

merhaba.. iyi çalışmalar...
    bende 96 model karbüratörlü doğan slx var.çok fazla kullanmadığımdan dolayı hiç tüp takılmadı. araç 130 bin km de. benim sorunum şöyle ve bu problemi 2 yıldan beri çözemedik. problem çözülmeden lpg takmayı da istemiyorum. marşa basar basmaz motor gırk deyip kalıyor. sanki birşey motoru dönmesin diye tutuyor gibi. 3-4 defa bastıktan sonra (hepsinde gırk deyip kalıyor)hiç birşey yokmuş gibi çalışıyor.bu arızayı ne zaman yapacağı belli olmuyor. bazen 2 gün üst üste bazen 5-6 ayda bir yapıyor. marş dinamosu elden geçti,kablolar elden geçti, avans ayarları gevşetildi ama arıza yine aynı. kimi pistonun üzerine 1 damla dahi su inse motor sıkışır kalır diyor. ( ama hiç su eksiltmiyor) yardımcı olursanız sevinirim.( arıza sanki şöyle.. motor dönmeye çalışıyor ama sanki birşey dönmesin diye tutuyormuş gibi)

Cevap: motorda sıkışms

Marş dinamosu selenoitini, dişlisini, volat dişlisini, kontak anahtarı yuvasını, akü kutup başlarını ve akünün şasi bağlantısını kontrol ettiniz. Saygılar

BRC
    KAYBETMEK YOK..

cevabınıza teşekkürler. motorda birşey olmadığına kesin gözüyle bakabilir miyiz acaba?yani su alma falan yoktur inşallah. bir de kontak anahtarından arıza varsa diye öncesine röle taktırdım. doğru yapmış mıyım?

Sorun marş ve elektrik sisteminden gibi görünüyor. Rolenin de kontrol edilmesi faydalı olur.

BRC
    KAYBETMEK YOK..

ustacım marş motorunu komple değiştirdik. ama yine aynı sorun var. başka nerede arıza olabilir.( aküden marş motoruna kadar kablolar kontrol edildi. akü kutup başı bağlantıları yenilendi.kontağa röle takıldı)

Sanal ortamda kontrol edilecek nokta konusunda daha fazla öneride bulunamıyoruz. Bilginize saygılar

BRC
    KAYBETMEK YOK..

ilginize teşekkür ederim.motorda bir problem olmadığına emin olabilir miyim acaba?(ustanın biri pistonun üzerine 1 damla dahi su inse motor kitlenir kalır mutlaka motor kapağı açılmalı demişti de) boşu boşuna motoru actırmak istemiyorum. motorda problem olsa devamlı su iner diye düşünüyorum

Marşa bastığınızda bahsettiğiniz sesden sonra marş motoru boşa dönüyor ise Volant dişlisinin kontrolü yapılabilir.

BRC
    KAYBETMEK YOK..

boşa dönmek yok hem motor hem marş dinamosu aynı anda sıkışıp kalıyor

ustacım arızanın motordan olduğunu tesbit ettik. motoru sıkışıp döndürmeyen bir arıza ne olabilir?

+ Konu Cevaplama Paneli