+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 4 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 4 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: LAMBDA SENSÖRÜNÜN YAKITLA ALAKASI VARMIDIR

Lightbulb LAMBDA SENSÖRÜNÜN YAKITLA ALAKASI VARMIDIR

merhabalar ustam

aracım 2000 model fiat marea ve aracımın son zamanlarda lpg yakıt durumu lpg fiyatı 2610 tl iken sehiriçi 0,46 tl oldu ve aracımın rolantide gaza ayak ağırlığınca birkaç sefer kısa kısa bastığımda aracım stop ediyor ve kalkıslarda ıse gaz yemiyor gibi oluyor gaza basıyorum fakat araba devri yükselmiyor aksine düşüyor gibi oluyor

buna istinaden aracımı cihaza bağlattırdığımda pc ekranında vuruntu sensörü devrede ve lambda sensörü yazıları cıktı ustam ise nu yazıları silerek arıza sildiğini belirtti ve aracı calıstırarak lambda sensörunun gec okuduğunu algıladığını veya calışmadığını söyledi ve arac rolantide calışlırken lambda sensörune bakıyorum dedi ve pc ekranında 9mV yazdığını gördüm sonra elle gaza epeyce bastı devir sanırım 6000 cıvarı olmustur ve bu seferde pc ekranında 14mV yazdığını gördüm ve hemen altında ise
    zengin yazısının yazdığını gördüm tekrar rolantiye bıraktığında ustam aracı 9mV yazdı ve hemen altında ise zengin yazısı yazıyordu

buna göre aracımın lambda sensörü arızalımıdır ve bu sensörün aracımın yakıtına ve yukarıda belirtiiğim performans düşüklüğüne vs sorunlara sebep olurmu

lütfen yardımcı olurmusunuz bulunduğum sehirde bu sensörün bulunmadığını ve fiyatının yüksek olduğunu öğrendim vereceğiniz bilgiler doğrultusunda bu sensörü değiştireceğim

teşekkürler

seyhuncihan@hotmail.com

Cevap: LAMBDA SENSÖRÜNÜN YAKITLA ALAKASI VARMIDIR

Oksijen sensörünü benzinde çalışma sırasında kontrol ediniz hala yukarıda çalıştığı şekilde çalışıyor ise aracın ateşleme sistemi, yakıt sistemi ve lpg için yapılan benzin enjektörü bağlantıları kontrol edilecek buralarda sorun yok ise oksijen sensörü bozuktur diyebiliriz. Oksijen sensörü benzinde çalışır fakat lpg de çalışmaz ise öncelikle lpg sisteminde mekanik arıza olabilir yoksa ayarlarının kontrol edilmesi gerekiyor. Bozuk sensör fazla yakıt ve performans kaybına yol açabilir. Bilginize saygılar

teşekkürler ustam sunu belirtmeyi unutmusum yanlız

arac ilk bağlandığında lpg idi ve 9mv gibi yazı geldi benzine aldığımıza ise yine 9mv gibi değer geldi ve gaza basıldığında benzinde 14mv değeri geldi ve hemen altında ise belirttiğim gibi zengin yazısı yazısı yazıyordu bu değerler yani benzin ve lpgde lambda sensörünün 9mv gibi değer göstermesi normalmidir yoksa lpg bağlantısı lambda sensörü ile ilişkilendirilmemiş olabilirmi

teşekkürler

Lamda sensörünün lpg de çalışma ile ilişkilendirilmesi gibi bir durum yoktur. Normal çalışan bir sensörün gerilim değeri yaklaşık olarak 100 ile 800 mv arasında saniye de bir gider gelir. Bilginize saygılar

+ Konu Cevaplama Paneli