+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 5 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 5 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: lpg ye çok geç geçiyor

lpg ye çok geç geçiyor

2009 yılında 2004 model opel vectra comfort aracıma my9 lpg kit taktırdım.ilk günden beri aracım soğukken 3 ile 4 dakika arası, sıcakken ise 1 dakika civarında lpg ye geçiyor.sorun ne olabilir?

Cevap: lpg ye çok geç geçiyor

Bulunduğunuz il bilgisi nedir? Sıcakken 1 dk geçiş şartı nedir yani aracı stop ettik den yaklaşık yarım saat sonra çalıştırma mı yoksa yaz aylarındaki geçiş mi? Geçiş sıcaklığınız kaç dereceye ayarlı biliyor musunuz?

İlk Tokatta yaşıyordum,orası Ankara'ya göre daha ılıman iklimi var.Derecesi 40 idi.35 dereceye düşürttüm,farkeden birşey olmadı.Şimdi Ankara'da yaşıyorum.Derece de hala 35.Sıcakken yani araba ile yarım saat gezdikten sonra stop ediyorum, 10-15 dakika sonra çalıştırdığımda lpg ye geçme süresi 1 dakikayı buluyor.Sabahları ise daha önce yazdığım gibi 3-4 dakikayı buluyor.Neredeyse lpg kadar benzin de alıyorum.

Geçiş süreleriniz de sorun görünmüyor. Aracı kısa mesafelerde ve gün için de bir kaç kez motor soğuduktan sonra tekrar kullanıyorsanız benzin tüketiminiz özellikle kış ayların da fazla olur. Ayrıca lpg ye geçiş öncesi kalorifer kullanımı geçiş süresini uzatacaktır. Aracınızın geçiş süresinde her hangi bir sorun olup olmadığını şu şekilde test edebilirsiniz. Motor ısısı soğuk motor da genelde kalorifer açılmamış ise rölantide yerinde çalışırken yaklaşık 7 sn de bir derece artar. Sabah hava sıcaklığını kontrol ederek aracınızın rölantide çalıştırınız ve kaç saniye de geçiş yaptığını ölçünüz. Örnek geçişiniz 35 dereceye ayarlı ise sabah sıfır derece sıcaklıkta aracınızın çalıştırdığınız zaman yaklaşık 35x7=245 sn yani 4 dk civarın da lpg ye geçiş yapacaktır. Yapmıyor ise soğutma suyunuz da hava olup olmadığını ve soğutma suyu termostatının açık kalıp kalmadığını kontrol ettirmenizi tavsiye ediyoruz. Ayrıca gün içindeki çalıştırmalarda motor tam soğumamış da olsa eğer motor suyu sıcaklığı 50 derece ve altın ise sistem 60 sn aracın çalışmış olma şartını arar.

Bilgiler için çok teşekkür ederim.

+ Konu Cevaplama Paneli