+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 2 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 2 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: palio 1.4 emisyon değerleri ve yakıt tüketimi.

palio 1.4 emisyon değerleri ve yakıt tüketimi.

Merhabalar
    Benim araba palio weekend 1.4 2000 model.Geçen hafta eksoz emisyonu için gittim.Benzinde CO değeri 5,75 çıktı.Aracın yakıtı çok yüksekti.30 lt gaz ile 180 km gidiyordu.Benzinde de bu değerlere yakın tüketimi var.Kendim Volvo servisinde çalışıyorum.Kendim motorun giriş kısımlarını söktüm.Hava filitre yuvası,emiş hortumu ve enjeksiyon kısımlarını komple gaz ile temizledim.Oksijen sensörünü orjinal olarak değiştirdim.Emisyon için tekrar gittim.Benzin ve gazdaki değerler aşağıdaki gibidir;
    Benzin : LPG
    CO: 1.949 1,109
    CoCorr: 1.954 1.109
    HC : 124 124
    CO2: 13.01 14.09
    O2 : 2,35 0,52
    Hox: 0 0
    Lambda: 1047 0,938
    AFR : 15.39 13,79
    Oil Temp.:80 80

Yağ bakımı da yaptırdım.Motor yağı Castrol 10-40.Deponun şu anda yarısını kullandım.Araç LPG de çalışıyor.Çekiş,çalışma,rolenti çok iyi ama tüketim çok da farklı değil.Geçen kış aynı şartlarda kullanıyordum 30 lt lpg ile 255 km giderdi ve çok az şaşardı bu rakam.Sonra kademeli olarak azaldı.Yapılan yolun 50-60 km si kısa (2-5 KM) mesafe.Tamamı da şehir içi.Bu veriler de görünen bir arıza varmıdır?Standart durumlarda benim araba 30 lt lpg ile max.kaç km gider?Yardımcı olmanızı rica ederim.

Cevap: palio 1.4 emisyon değerleri ve yakıt tüketimi.

Aracınızın LPG tüketimini litre ayni şartlardaki benzin tüketimi ile kıyaslamanız gerekiyor. Litre olarak ayni şartlarda benzinden %20-25 civarı daha fazla LPG tüketiminiz olur. Yani 100 km de aracınız 10 lt benzin tüketiyor ise ayni şartlar da 12-12.5 lt civarı LPG tüketir. Emisyon değerlerinizi kontrol etmek için bu konuyu inceleyebilirsiniz.

+ Konu Cevaplama Paneli