+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 16 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Kisla birlikte LPG tuketiminde bariz artis.....

Arkadaslar aracimda sequent 24 sistem takili. Yaklasik olarak 20bin km dir lpg kullanmaktayim. Mart -Ekim arasinda sehiricinde 100 km de 10-11 lt tuketimi (benzin haric) olan aracim kasim ayindan bu tarafa 13-14lt yi gecti ve artis devam etmekte. Sehir icinde gazi surekli ayni istasyondan almaktayim. Aygaz eurolpg kullanmaktayim. Yakittaki bu artisa ne sebep olmus olabilir. Aygazin kisin yuksek propanli olarak sundugu lpg karisimi yazlik karisima gore daha fazla yakoyor olabilirmi?
    Son olarak tercih ve tavsiye ettigini belirli bir gaz markasi varmi?

kardes benim aracim benzinli ve sehiricinde 6.5 yakiyodu sicaklarda sonra 7 ye cikti sonra 7.5 derken simdi 8 hatta 9 u goruyorum gititign emsafede onemli tabi kisa mesafelerde cok yakar ac hele soguksa benimki yuzde yuz ondan oldu

EN 589 standartina gore kis mevsiminde OTOGAZ olarak satilan LPG nin enaz %50 propan icermesi gerekiyor.
    Sirketlere gore farklilik arz edebilir. Ornegin AYGAZ in en az %55 oldugunu biliyorum.
    Istasyonlarini denetleyen, kurumsallasmis sirketleri tercih etmek gerekiyor. Cunku bu konuda hic bir denetim yok. Evlerde kullandigimiz %30 propan iceren LPG yi Otogaz da satan firmalar cok. Cunku arada fiyat farki var.

Peki, %30 propan iceren otogazi kullanmanin motor omru ve asinma gibi konularda kis aylari itibariyle bir zarari var mi? Fazla yakma,dusuk performans gibi?

Cok soguk olmayan (-5 veya -10) bolgelerde bir sikinti olmaz. Ancak dusuk sicakliklarda yeterli buhar asinci olamayacagindan sadece cekiste dusukluk, kesikli yasanabilir. Guneyde ve Ege de genellikle bir sorun yaratmaz. en onemlisi gazin kompozisyonunda olmasini istemedigimiz; parafin, olefin, kostik, sulfur ve kukurt turu bilesenler. Bu ise ancak istasyonlarini denetleme mekanizmasina sahip buyuk sirketlerde mumkun.
    İyi gunler.

Kisa ozel LPG daha fazla propan iceriyor. Yazin kullandigimiz otogaz %30 Propan+%70 Butan gazindan olusurken, kisin bu oran %50 Propan+%50 Butan oluyor.
    Propan buhar basinci daha yuksek ve daha kolay buharlasan bir gaz olmasina ragmen, alt kalorifik gucunun Butan a gore daha dusuk olmasi nedeniyle LPG tuketiminde %10 civarinda bir artisa sebep olabilir.
    Iyi gunler.

benim aracta da bariz bir artis var e olacak o kadar kis mevsiminde motor nispeten daha gec isiniyor

Evet ama sorun su ki benim arabada sirali sistem takili, yani zaten motor sogutma isisi ve haliyle evaporatordan gecen sivi 40 dereceye ulasmadan zaten lpg yakamiyorum. Zaten bu isiya ulasmil olan motorun da soguktan dolayi o kadar da cok yakit sarfiyati olacagini zannetmiyorum.

Cevap: Kisla birlikte LPG tuketiminde bariz artis.....

ben izmitteyken yazın 135 kuruşa kadar düşürmüştüm şimdi erzincandayım 150-160 kuruş arası değişiyor.birde ufak memleket olduğu için lpg ye geçene kadar benzinle gideceğim yere gitmiş oluyorum.ayda min 50 ytl 95 oktan benzin gidiyor.

Cevap: Kisla birlikte LPG tuketiminde bariz artis.....

arkadaşlar kışın lpg kullanmak sıralı sistemlerde birde yaşadığın yer benimki gibi ufaksa (tokat) gibi bence akıl karı değil 2005 toyota corollamda var gideceğim yere resmen benzinle gidiyorum arabayı park ederken lpg geciyor artık bunu satıp dizel bir arac almayı ciddi ciddi düşünüyorum cünkü yakıt tüketimim benzinle kafa kafaya geldi

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler