+ Konu Cevaplama Paneli
Toplam 7 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 7 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Guncel: Cok Onemli

Sayin potansiyel BRC adaylari;

Son bir kac gun icerisinde yasadigimiz ve musterilerimizin bizimle paylasmis oldugu, bizimde sizinle paylasmak istedigimiz onemli bir konu var.  Servisimize gelen bir musterimiz Sequent 24 icin tum Turkiyede gecerli olan 1800 Ytllik fiyati bizden alinca "ben 1500 Ytl fiyat aldim" diye bir ifade kullandi. Biz de bunun mumkun olmadigini Kocaelide bizden baska Sequent 24 takabilen baska bir bayi olmadigini ve bu fiyati kimin verdigini sorduk, aldigimiz cevap 2A bayisi olmayan ve is yeri tabelasinda BRC logosu olan (ki her LPG montaji yapanin tabelasinda artik bu logo var) bir bayi ismini verdi. Hemen buradan aramasini talep ettik. sonuc;  "Evet biz BRCyi 1500 Ytlye takiyoruz ama size tavsiyemiz 1800 Ytlye OMVL marka, hollanda mali daha kaliteli bir urunumuz var biz size bunu tavsiye ediyoruz, gelin goruselim" dedi.

Ellerinde olmayan bir urune bizim fiyatlarimizdan daha dusuk fiyat vererek, bizi refuze ederek musteri kazanmaya calisan esnaflar var maalesef piyasada. Onlari da anliyoruz, Turkiye genelinde garanti ve kalite acisindan tartisilmaz olan BRC markali urunler karsisinda kendilerini aciz hissederek boyle bir yola basvuruyorlar ve bizim musterilerimizin calmaya calisarak kafalarini karistiriyorlar.

Bunu haricinde KDVsiz fiyat verip satis sonrasinda KDVyi ekleyip fiyatlarini esitleyebiliyorlar. Ayrica  aldiginiz belgelerin montaj yaptirdiginiz firmaya ait olup olmadigini gozlemleyin. Eger aldiginiz belgeler montaj yaptirdiginiz firmaya ait degilse, baska bir firma adini tasiyorsa bu da montaj yaptirdiginiz firmanin yasal bir servis olmadigi anlamina gelir.

Bu konuda baska anektodlari olan kisilerin dusuncelerinin ya da yasadiklarinin yine bu forumda musterilerle paylasilmasinin faydali olabilecegini dusunuyoruz. Iyi surusler.

Faruk

Sevgli FS abime tam olarak katiliyorum.

Komsuma tam destek, Sakaryadan.

1800 YTL alti uymaz.

babam hep derdiki zengin degilim ucuz ayakkabi giyecek. o zamanlar anlamazdim bunu fakir niye pahali ayakkabi alsinki diye dusunurdum. meger pahali ayakkabi daha kaliteli oldugundan yillarca giyerdi garibim. giydigin yila vurunca alinan parayi hakketen fakir isi oldugunu anliyordun.
              kocaelinde 1500 demisler bana afyonda 1200 takacaklardi brc yi ama ben zengin olmadigim icin ucuz ayakkabi almadim.

Sayin uyeler, 

Soylediklerinizde sonuna kadar hakli olmaniza ragmen yazdigimiz ilk yazidaki bir noktanin kacirilmis olabilecegini dusunuyorum. Kocaelide 1500 Ytlye BRC montaji yaparim diyen servislerin elinde BRC yok! Bunu soylemelerinin nedeni musterileri kendilerine cekmek, "ne var canim bizde BRC takiyoruz hem de daha ucuza" demek, musteri taktirmaya karar verdiginde ise "o kalitesiz yaw bizde daha kalitelisi var baska marka o daha guzel, 1800 Ytl" deyip kendi caplarinda manipulatif tepki olusturmak. Bunlar korsan bile degil yani. 

Biz elimizden geldigi kadar musterileri uyarmaya calisiyoruz tabii ki  ama isletmemize gelen musteri zaten bizimdir, dediginiz gibi reklamasyonla bunu bizim ulasamadigimiz insanlara da yaymak gerekir. Bununla ilgili calismalarimiz 2adan bagimsiz olarak baslamistir ve 2007 de aktive olacaktir.

Bahsetmis oldugunuz korsan bayilerle ilgili Faruk Bey Sanayi Il Mudurlugu, MMOB, ve TSE ile konuyla ilgili yazismalari yapti. Konuyla yalnizca Sanayi Il Mudurlugu ilgilendi, sikayet konusu olan firmalari tek tek arayarak "hakkinizda bir sikayet dilekcesi aldik konuyla ilgili devlet denetlemelerimiz onumuzdeki sali gununden itibaren baslayacaktir" diye bir uyari yapti ve sali gunu de denetlemeye ciktilar. Pek tabii denetlemeye gittigi yerlerde LPG ile ilgili hicbir ekipmana rastlayamadi. "Tutanaklarda adi gecen servislere gerekli denetlemeler yapilmis bu is yerlerinin yalnizca tamirhane olarak calisiyor olup, LPG ile ilgili hicbir ekipmana rastlanmamistir" diye de bir yazi gonderdiler bize. 

Bana kalirsa bu isin bu hale gelmesinde ki asil neden her firmanin amaci olan "marka olmak" stratejisinin yanlis kullanilmis olmasidir, biz calistigimiz markayi marka yapmaya calismisiz, 2a muhendislik hizmetiyle kendi basina bir marka olmasina ragmen, BRC onun onune gecmistir, bunun icin de musteriler 2A bayisini degil BRC yi adiyla ariyorlar. Bu bizim icin de gecerlidir, BRC yi Kocaeli de marka yapan biz olmamiza ragmen oldukca yanlis bir strareji uyguladigimiz su an apacik ortadadir, bundan sonraki calismalarimiz tabii ki bunun tam tersi yonunde olacaktir. 

Fiyatla ilgili soylenenlere uzgunum katilamiyorum (analitik dusunce yapimdan kaynakli olsa gerek), arastirmalara gore musterilerin oncelik siralamasinda fiyat % 24le son sirada yer aliyor, hizmet %37, kalite %39. Acikcasi biz %76lik kisimla ilgileniyoruz. Kucuk isletmeler olarak kar marjlarimiz zaten oldukca dusuktur, karimizida elemanlarimizi finanse etmede kullandigimiz dusunulurse ucuz fiyat ucuz iscilige denk gelecektir. Bu yuzden ucuz olup isim yapmak kesinlikle tercihimiz olmadigi gibi kaliteli urunler ve iyi hizmet varolus sebebimizdir (bu konuyla ilgili dusuncelerimi daha once yazmistim bkz: Bayiler arasi fiyat karsilastirmasi), (2A fiyatlari cekerse bir sey diyemem tabii). Ancak soylemek istediginizi de anliyorum daha buyuk bir is yeri ve daha cok elemani finanse etmek tum is yerlerinin hayalidir bunu da arastirmiyor degiliz ancak ulkenin su anki ekonomik durumu bu hayalimizi utopik hale getiriyor. Su an en dusuk faizin Akbankta 1.72 oldugu dusunulurse kendi is yerimizin bile sahibi olamiyoruz. Ama tabii ki bir iktisatci olarak fikirlerinize ve onerilerinize her zaman ihtiyacimiz var.

Saygilarimla
    Sultan Sevgili
    FS Otogaz

Edited by - fs@2a-lpg.com Tarih: 19/12/2006 17:18:02

Valla montaji yaptirdiktan sonra aldiginiz belgenin o firmaya ait olup olmamasi cok sey ifade etmiyor. ancak sunu yaparsiniz parayi verdiginizde evraklarinizi isterseniz olur. Ama parayi verdikten sonra evrak alirsaniz adam ne verirse almak zorundasiniz sonucta aracinizin ruhsat islemlerinde o belgeler size lazim. Parayi verdiniz eger inatlasirsaniz adam bu sefer elindeki belgeleriyenisini vereyim diye  alir hic bir sey vermez ise ayikla pirincin tasini ugras dur. Allahtan kadair bey gibi yardimsever bir insan varda son kullanicilar sorunlarini cozme konusunda yardimci oluyor. Ama her firmada kadir bey gibi iyi insanlar bulunmayabilir.

Cevap: Guncel: Cok Onemli

kullanıcılar Brc Fast ile Seq-24e arasındaki farkı nasıl anlarlar

Cevap: Guncel: Cok Onemli

Alıntı ogretmen43 Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    kullanıcılar Brc Fast ile Seq-24e arasındaki farkı nasıl anlarlar
    Sn.ogretmen43
    Üzerlerinde yazıyor olmasına karşılık, en önemli fark ECU nun yapısıdır.FAST metal gövdelidir, SEQUENT 24 ise plastik gövdelidir. Ayrıca RAİL in üzerinde ilave olarak bir müşür bulunur.
    F.S. OTOGAZ- KOCAELİ

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler