+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 15 Sayfadan
1 2 3 11 ... SonuncuSonuncu
Toplam 142 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: FIAT-TOFAS Araçlarda LPG

Kadir Bey, ben de 10 gundur Sequent 24 kullaniyorum. 

Arabam 2003 model 1.2 16 V Palio Speedgear (otomatik vites) ve sistemi Ankarada yetkili bir Fiat servisine (arabanin garantisi bozulmasin diye) taktirdim. Fakat benim bir sorunum var.

Sabahlari arabayla bir muddet gittikten sonra anahtarin kirmizi lambasi turuncuya donuyur ve bu esnada hemen LPGye gecersem ve bu esnada trafikten dolayi durmam gerektiginde araba stop ediyor. Ben de cozum olarak turuncu lamba yandiktan hemen sonra LPGye gecmiyorum ve arabanin biraz daha isinmasini bekliyorum (tabi bu esna da anahtari benzine almak zorunda kaliyorum araba LPGye gecmesin diye).

Servise bu sikayetle gittim ve LPGye gecis sicakligini 40 dereceden 45 dereceye ayarladilar. 1 saat suren bir takim laptopla ve regulator uzerinden manuel bir takim ayarlar yaptilar. (bu ayarlari arac duruyorken ve motor calisirken yaptilar). Fakat bu yapilan ayarlarin sabahlari stop etme problemine bir faydasi olmadi.

Araba isindiktan sonra araba stop etmiyor. LPG markasi olarak Aygaz kullaniyorum. Fiat Servisi, LPG soguktan cok etkileniyor dedi ve stop etme problemimin caresi olmadigini soyledi. Bana servis biraz tecrubesiz gibi geldi. 

Acaba benim arabamda bir ayarsizlik mi var yoksa LPGye ilk geciste acele etmemek disinda bir care yok mu?

Birde Anakara yetkili servis Yaldizlar Otogaz var. BRCnin garantisi kapsaminda aracimi oraya goturup sorunuma ucretsiz olarak care aramam mumkun mu?

Iyi calismalar...

Merhaba, ben Aydin KARAGOZ, araniza yeni katilan biriyim, ilgi duydugum sektorlerdeki olusturulan forumlara katilmayi seven ve arastirma yapmayi seven biriyim, firmanizin da bu forumu olusturmasi bilgi paylasimi acisindan cok iyi olmus tebrikler...
    Otomotiv sektorune ilgi duyan tum kisilerimizide  ;   http://www.fiat.web.tr  adresine, turkiyenin tek resmi FIAT forumuna beklerim, burada FIAT,ALFA ROMEO,MASERATI,LAMBORGHINI, FERRARI gibi saygin markalarin tum bilgilerine ve yorumlarina ulasabilir, bize forum vasitasiyla bu otomobiller hakkinda tum sorulari sorabilirsiniz elimizden geldigi kadar yanitlamaya calisacagizdir....

Benim sorum su; dogal olarak 2004 model FIAT STILO 1.6 16V Dynamique bir aracim var, forum olarak FIAT araclarimizin her ne kadar orijinallikleri uzerinde oynama yapmaya karsi olsak da, benzin uzerinde ki bilincsiz vergilendirmenin kurbani olan biz bireyleri, benzin disinda alternatif yakit kullanmaya suruklemistir. Buradan yola cikarak benim gibi 3 STILO sahibininde ortak karari araclarimiza LPG taktirmaktir. Her ne kadar otomotiv sektorune yakinda olsak, LPG sektoru basli baslina farkli bir uygulamadir ve teknik olarak cogu bilgiye sahip degiliz. Sormak istedigim konu su, LPG sistemi ilk olarak ITALYA da dogmus bir sistem diye biliyorum ve ozellikle ITALYAN araclarin motorlari bu sisteme daha yatkin diye dusunuyorum, ornek olarak izmirde ticari taksilerde kullandigimiz sahinler LPG sistemiyle neredeyse 450.000km yi devirmek uzere, LPG sisteminin motorlarda herhangi bir negatif yan etki yaptigina inanmiyorum, ozellikle kukurt seviyesi dusuk oldugu icin motorlarin omrunu uzatiyor diye dusunuyorum. Ogrenmek istediklerim sunlar ;  1) ornek olarak benim aracim gibi butun donanimlari bilgisayar vasiitasiyla yonetilen bir aracin ECU sistemini degistirmek araca ne gibi bir negatif etki yapar veya yapar mi?  2) Aracta ne gibi degisikliklere gidilecek, yani acayim konuyu ne gibi orjinal ekipmanlari uzerinde oynama yapilacak, yakit odasina enjektorler icin delik acilacakmi ?  3) Bulundugum yerde yani Manisa - Salihli de BRC nin yetkili servisi olan AS KARDESLER - Bekir Bey ile yaptigim sohbette aracta en ufak bile performans kaybi olmayacagini soyluyor bu ne kadar dogru?  4) Diger bir sorum ise yol bilgisayarinda benzin ile alinan veriler LPG icinde alinabilecekmi alinamaz diye biliyorum ama emin degilim, yani anlik yakit tuketimi, ortalama tuketim, depoda kalan yakitla kat edilecek mesafe gibi seyler alinabilecek mi?  5) Aracim usutun bir teknoloji urunu oldugundan bir cok sensorle donatilmistir ve LPG uygulamasindan sonra bu sensorler devre disi kalacak mi veya hasar gorecek mi?  6) Birde daha onceki 1.4 karburoturlu Palio mda yasadigim motor stop etmesi, rolanti dusmesi gibi sorunlar bu sirali sistemdede yasanirmi?  7) Diger sorumda yakit tuketimi hakkinda, bahsini ettigim yer olan AS KArdesler benzin ile kat ettigi mesafeyi LPG ile 100-200 gram daha fazlasiyla kat edecegini iddaa ediyorlar bu veriler dogrumudur,yani aracim sehirler arasinda 5.8 lt benzin yakiyor LPG ile bu rakam 6 lt remi olacak?   8) Birde kesinlike 3 aracada BRC taktirmayi dusunuyoruz, bize hangi modelinin takilacgini acik bir sekilde soylerseniz bayi ile onun uzerinde iletisim kuracagiz...

Edinmeye calistigim bilgileri bizlere aktarirsaniz bende LPG sistemi kullanmayi dusunen diger otomobil sever arkadaslarimi bilgilendirecegim... Tabi ki cevre icin de katkimizin olmasini dusunerek LPG sistemi o yonden de cazip geliyor...

Vereceginiz bilgiler icin simdiden tesekkurler....

Aydin Karagoz

Gonul rahatligiyla montaj yaptirabilirsiniz...
    Sordugunuz sorularla ilgili cevaplarda, forumumuzun  icinde...
    Siz nasil bizi kendi forumunuza davet ediyorsunuz, ben de sizi bizim forumumuzu 
    okumaya-incelemeye davet ediyorum...
    Sorularinizin cevabini aratarakta bulabilirsiniz...
    En kisa zamanda BRC Sequent 24 donusumunu yaptirmaniz dilegiyle...
    Pisman olmayacaksiniz... 
    SAYGILAR...

ben pismanim sebebi aracima lpg uyum saglayamadi program yuklenmiyor.aracta titreme olustu, cekis dustu sadece yuzde 20 tasarruf sagliyor.daha ne sayiyim usta ilgisiz problemimi burdan bangir bangir bagiriyom ilgilenen yok para bosa gitti.1700 ytl sanki parayi sokaktan topluyoz.

Merhaba Sayin Cantekin,

yazarken cosmussunuz )) forum yoneticilerinin yardimci olabilmesi icin;
    Araciniz nedir?
    Nerede taktirdiniz?
    Ne zaman taktirdiniz?

Bu bilgileri iletebilirseniz, ben su ana kadar ilgi gosterilmeyen bir konu veya musteriye denk gelmedim. (2A yetkili servislerinde montaj yaptirmamis olanlardan bile iyi niyet cercevesinde destek alanlari biliyorum, dilerseniz forumlari bir daha gozden gecirin.)

Saygilarimla.

Merhaba,

ozur dilerim baska bir baslik altinda bu bilgileri yazmissiniz. Dilerseniz izmirde bulunan benim de montajimi yapan Erkan Ciceke veya power otogaza ugrayin, zaten Kadir Beyde ayni istekte bulunmus sizden.

1) ornek olarak benim aracim gibi butun donanimlari bilgisayar vasiitasiyla yonetilen bir aracin ECU sistemini degistirmek araca ne gibi bir negatif etki yapar veya yapar mi?  aracini ECU sistemi degismeyecek sadece seguent 24 nun kendine ait ecu suna arabanin programi atilacak
    2) Aracta ne gibi degisikliklere gidilecek, yani acayim konuyu ne gibi orjinal ekipmanlari uzerinde oynama yapilacak, yakit odasina enjektorler icin delik acilacakmi ?  hayir  orjinal ekipmaninla oynanmayacak kablolarini bile kesmeden montaj yapilacak ama dikkatli ol bazi bayiler  bu sart kesilmezse olmaz diye bilirler mantiksiz gelen herseyi iyice ogrenmeden yaptirtma yakit odasina degil genelde emme manifoldunda emme subabinin mumkun olan en yakin yerine  lpg enjektorleri yerlestirilecek
    3) Bulundugum yerde yani Manisa - Salihli de BRC nin yetkili servisi olan AS KARDESLER - Bekir Bey ile yaptigim sohbette aracta en ufak bile performans kaybi olmayacagini soyluyor bu ne kadar dogru?  evet seguent 24 taktiranlar genelde performanstan cok memnunlar forumu bastan sona oku kararini ver
    4) Diger bir sorum ise yol bilgisayarinda benzin ile alinan veriler LPG icinde alinabilecekmi alinamaz diye biliyorum ama emin degilim, yani anlik yakit tuketimi, ortalama tuketim, depoda kalan yakitla kat edilecek mesafe gibi seyler alinabilecek mi? hayir alamazsin 
    5) Aracim usutun bir teknoloji urunu oldugundan bir cok sensorle donatilmistir ve LPG uygulamasindan sonra bu sensorler devre disi kalacak mi veya hasar gorecek mi? hayir hic bir sensorun devra disi kalmaz sadece enjektorlerini uyutacaklar ama ecu enjektorlert calisiyormus gibi zannedecek zaten sensorlerin devre disi kalir veya gerekli degerleri okuyamaz ise arabanda calismaz yada problem cikarir ki bu durumuda biz kabullenemez ve 2a yi mahvederiz
     6) Birde daha onceki 1.4 karburoturlu Palio mda yasadigim motor stop etmesi, rolanti dusmesi gibi sorunlar bu sirali sistemdede yasanirmi?hayir bu konuyla ilgili olarak araban benzinde ne kadar duzgun calisirsa lpgde de okadar duzgun calisir ama donusum yaptirdiktan sonra ince ayarlar icin  araba ile yeni yani sifir takilan seguent 24 sistemi gaza alisincaya kadar 2-3 depo gaz yakip sorun cikip cikmayacagini kontrol et
      7) Dir sorumda yakit tuketimi hakkinda, bahsini ettigim yer olan AS KArdesler benzin ile kat ettigi mesafeyi LPG ile 100-200 gram daha fazlasiyla kat edecegini iddaa ediyorlar bu veriler dogrumudur,yani aracim sehirler arasinda 5.8 lt benzin yakiyor LPG ile bu rakam 6 lt remi olacak?   genel durum biraz daha fazla gibi gozukuyor ama herkesin aracini yakit yakma degeri ve surucunun soforlugu farkli unutma iki ayni marka araba ve ayni model olursa olsun senin ve benim araba kullanisimiz dolayisiyla yakit yakma miktarimiz degisir bu yuzden forumu oku ortalama birseyler anlarsin 8) Birde kesinlike 3 aracada BRC taktirmayi dusunuyoruz, bize hangi modelinin takilacgini acik bir sekilde soylerseniz bayi ile onun uzerinde iletisim kuracagiz...arabanin teknik verilerini yaz silindir sayisi gucu vb ona gore yardim edelim

kadir abi ve diger arkadaslarim gerekli cevaplari verdigime inaniyorum birde siz okuyun yanlislarim varsa duzeltelim ki arkadasimizin ne kafasi karissin nede yanlis bilgilensin

bunlari aynen yasiyorum montaj malatya guven otoda yapildi su an sivastayim.arabam 2006 model fiat grande punto usta yeni program yukleyemiyor.yuklenmiyor saatlerce ugrasti yapamadi.bas yerden fikirde almiyor saatlerce ugrasiyor olmuyor sonra beni gonderiyor.ben de aynen bu yazdigim problemleri yasiyorum.ve tabiki memnun degilim.

cantekin kadir abiye sorununu ozelden yaz ama tam ve eksiksiz olarak birde sabit  konya bayini noto forumunu oku ve dusuncelerini yaz ve malatyadaki servis le ilgili oilarak not ver bayii en guzel boyle cezalandirirsin

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler