+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 3 Sayfadan
1 2 3 SonuncuSonuncu
Toplam 28 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: Dijital LPG seviye göstergesi

Dijital LPG seviye göstergesi

Selamlar;
    LPG sistemlerinin seviye göstergeleri , gerçekten çok sinir bozucu , ilk led 30 km sonra sönüyor , ikinci led 100. km de , üçüncü led 200 kmde. son led yandığında 180 km daha yapıyorum.
    Bu durumla ilgili olarak internette gezerken bakın ne buldum...
    Bu arkadaş kendisi yapmış.
    Ne güsel.
    2a mühendislik yöneticilerine duyurulur. Buna benzer aletler yaptırın. Gelip alalım, allahaşkına.

Cevap: Dijital LPG seviye göstergesi

Amacına uygun ise harika.Bekliyoruz yada bu konuda bir açıklama yapılr ise sevinirim.Saygılar.

Sizlere katılıyorum arkadaşlar fakaaaatt
    1-Her araçta bu kadar uygun zemini nereden bulacağız, 2-Maliyet artacak, 3- Biz bu maliyetlerle bile zorlanırken hem zaman hem maliyet faktörünü artırmış olacağız, 4- Olsun bee bize yakışır diimi , 5- Bizi seviye olarak yanıltan sistemin yanlışlığı diil GAZ ölçüyor olmamızdır su yada benzin diil LPG nin dolu depo ile boş depo arasındaki cinsiyet değişimi 360 adet karakter olarak tesbit edilmiş, Bu birde simit depo olursa yanılma payı daha fazla oluyor, silindir depo kullananlar daha şanslı bence, 6- Büyüklerimiz daha iyi bilir...

Alıntı faruk sevgili Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4- Olsun bee bize yakışır diimi
    Diğer maddeleri bilemem ama ben en çok bu maddeye katılıyorum.
    2005 Focus Ghia 1.6 Ti-VCT HB Tonik Mavi
    Şimdilik LPG'siz.

Maliyet artacak doğru dur. Ayrıyeten bu ya anahtara entegre edeceksın ki bu BRC katılımını ( Program Değişimi ve elektronik bunu gostermesi ) ya da ek olarak istendiği taktirde montajı yapılacak .
    Bu iki onemli şeyi beraberinde getiriyor.
    a-Müşteri bir zaman sonra bunu ekstra olarak değil bayiden standart olarak isteyecek ve kesinikle para vermeyecek. ( Ki bayii bu kadar az kar ederken , ilk program için gereken gazı vs.. cepten öderken bunu da kaldıramaz ).
    b-Entegre olmayacaksa ekstra delinecek bir yer .Yani aracın orijinal görünümünde fazla tadilat .
    Ülkemizde artık her 10 km bir LPG istasyonu bulunyor. Şehirlerde artık her benzincide LPG de vardır .
    Bence kafayı çok yormamak gerek. Gaz bitince düdük öter LPG alınır. Önemli aracın performanslı gitmesi ve sıkıntı olmaması .Biz bu gostergelere kafamızı yormakta ve ilk satın aldığımız zaman aracımızdaki yol bilgisayarını gözlemekten sürüş stilimiz değişti .
    Hatta eşim bir gün gözümün içine baka baka " Galiba adam olmaya başladın dedi. Artık sürüşün çok farklılaştı " Valla bunu demeseydi hala o hatayı yapacaktım .Yani göstergeler beni esir alacaktı.
    Araçtan zevk alın .Çok fazla önemsemeyin derim .
    G.Prevazi

Red face Cevap: Dijital LPG seviye göstergesi

Sayın Prevazi ;
    Maliyet artacak demişsiniz. Bence büyük bir artış olmaz, çünkü elektronik malzemeler , dünyada çok komik sayılacak fiyatlara satılıyor. Bu sistemlerin pahalı olmasının nedeni , AR-GE çalışmaları , teknolojiye olan yatırımları.
    Benzer bir aleti yapmaya çalışan bir insan olarak yalnızca 15 ytl harcadım. Şamandıradan alınan bilginin , ki bu bilgide bir bobin ile analog bir sinyal olarak alınıyor (Sizin şamandıradan bahsediyorum) , bu analog sinyalin doğru oranlarda dijital sinyale çevrilmesi gerekiyor. Yani analog-dijital çevrimi yapan bir entegre lazım. Ben bu entegreyi 2 ytl ye bulmuştum, Ama bu arkadaşların elindeki devre çok orjinal. bendeki , dört çubuktan oluşacaktı ve şamandıradan gelen gerilime göre bu çubukları azaltıp çoğaltacaktı. devrem çalışmadı...
    ikincisi bunu takan bayiden orjinal olarak isteyeceğiz. Tabi ki. Bu sistem bana 2000 ytl ye maloldu. 2000 ytl ne demek Sayın Prevazi. Bu dandik seviye göstergesi, aldığım ürünün kalitesi ile ilgili olarak beni şüpheye düşürüyor.
    Bir diğeri arabada orjinal bir şey kalmadı zaten, paneldeki bir delik daha ne olur ki... Bu alete güzel bir kasa yapılırsa , gayet havalı olur. Yol bilgisayarı gibi olur.
    Son olarak , bu göstergeye kafayı takmamamızı önermişsiniz. Bu durumu Reno nun Sümbüllere devir sayacı koymayıp sonra da , ya o önemli değil sesinden anlarsınız , takmayın kafanızı demesine benzettim

Aşağıda bir başka dijital gösterge bulunuyor, bunu yapan arkadaşda kendisi yapmış , Temprasına takmış....

Maliyet artıcak .Çünkü işin içinde AR-GE vardır .BRC ürünü tamamen eklentilere kapalıdır ve dışarda müdahalelere izin vermez. Sizin dediğniz gibi ekstra takılması tamamen garantiği düşürür ve ürüne ne hasarlar verceği ( Dolaysıyla aracınıza ) bilemeğiz .
    Ürünümüz kalitesine şüphesine anlayamadım doğrusu . Bu ürün orijinal istenicekse ise ,tamamen örijinal olmalıdır yani BRC den üretilmeli .Bende mesajını ve resmini hemen ilettim .Yapılırsa ( Ki bu ürünü yapan bunu da yapar ) seçenek olarak müşteriye sunarız.Parasına tabii ki .
    Faruk bey aşağada söylediği gibi "- Biz bu maliyetlerle bile zorlanırken hem zaman hem maliyet faktörünü artırmış olacağız" .Bu sözler görünmediği bir gerçek söyler .Bayyi karın tokluğuna çalışyor . Onun için emin olun ki 10 YTL çok zorlar .
    Elimde bir resim var. Bulursam bu forumda göndereceğim .Bulmasam Kadir beyden rica edeceğim beraber fuar ziyaretinde idik çünkü bu resim burda yayınlansın .Bologna Motorshow 6-9 Aralık 2006 Chevrolet standına çekilmiş . Orijinal LPG li bir araç . Chevrolet fabrikası BRC kiti kullanıyor .Fabrika ve after market dönüşümlere.LPG Kitin fiyatı 1950 Euro .
    Elbete ki bu ülkede 2000 YTl çok büyük bir para ve siz verirken zorlanıyorsunuz . Ama yukarı fiyat ile kıyaslayın ve anlayacaksınız ki bu ülkede bir çok iş neredeyse bedavaya yapılıyor .Çünkü şartlar bu.
    Sümbül için .Diyecem bir şey yok . Müşteri bunu alırken görüyor da alıyor . Almıyacak . Renault her yere da "Formula 1 pistine kazandıklarımız aracınıza uyguluyoruz demeyi biliyor "
    Burada durum farklı .Renaultda devir fönksiyonü hayati önem taşıyor .
    Bizde ki gösterge ise çök önemli değil. Veya benim için önemsiz .Herkes ne önemli olup olmadığına kendi bilir zaten .
    Yine siz söylediniz, biz de BRC ye hemen bildirdik konuyu .Bundan sonra takip etmek ve size gelişmelere bildirmek yükümlüyız.
    G.Prevazi

Sayın GPrevazi;
    Güzel bir cevap vermişsiniz.

Avrupa daki kişi başına düşen gelirle, Türkiye de düşen farklı. 1950 dolara bu alet ancak, Türkiyeli zenginlere satılabilir. Onlarında benzin fiyatından bile haberleri yok. Bu nedenle bu fiyatlar Türkiye de mümkün değil.

Ayrıca Türkiyede ki sıralı sistem LPG kitlerinin fiyatları bile bize pahalı geliyor.

Şöyle bir hesap yaparsak , örneğin İtalyada kişi başı gelir , yılda 22.000 dolar , yani 30.000 ytl. ve bu kit yaklaşık 2000 euro , yani 4000 ytl.
    Türkiyede kişi başı gelir , 5000 dolar , yani 7500 ytl. sizin kit, 1000 euro yani , 2000 ytl.

Bu kıstasa göre İtalyada sizin pahalı dediğiniz kitten bir İtalyan 7.5 tane alabiliyor. Türkiyede ise 2.5 tane alabiliyor.

------ Hangisi daha pahalı ????

Sayın Prevazi; hayatımız fabrikalarda geçiyor. Neticede Bu ürünlerde fabrikalarda seri imalatla üretiliyor. Seri imalatla üretilen bu ürünlerin bu kadar pahalı olması çok düşündürücü. Tamam kaliteli bir sözümüz yok. Ama bu fiyatlar gerçekten çok. Bu kitlerin 1000 ytl ye satılması gerek.

İyi akşamlar ,iyi bayramlar dilerim,

İlginize teşekkür ederim.

Alıntı mocan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Söylediklerinizin çoğu doğru özellikle bayilerinizin az kar etmesi..... o zaman sizler biraz az kar edin ve bu teknolojiyi son kullanıcı dediğiniz müşterilerinize yani bizlere sunun. tarihi eser led'lerle bizi uğraştırmayın yol bilgisayarlarına bakmaktan bıkmıştık diyoruz sanki ledlere bakmıyormuyuz.... bu insanın doğasında var yakıtlar KM / 5 ykr dahi olsa 3 ykr olmazmı diye araştırırız. Yenilikler ticaretin diğer bir kuralıdır. Öyle olmasaydı LCD ve plazma TV yerine hala siyah beyaz TV lere talim ederdik sevgilerimle
    Bayiler dediğimiz zaman biz onlardan ayırmaz bir parça olarak kendimizi de görüyoruz. İnanın ki bu işin karı gerçekten az ve bayii yatırıma para ayırmayı mümkün olmuyor . Sistemin pahalı yapan elektronik parçalar değil. AR-GE .
    Basit görünürse bile yazılım için müthiş paralar harcanıyor .Benzinli motorlar ve onları yoneten elektronik müthiş hızla değişiyor. LPG kit üreticisi bunlar hepsini çözmeye çalışyor. Kendi gücü ile . Otomobil Fabrikaları bilgiyi paylaşmazlar LPG kit üreticisi ile . Bazı yeni çıkan arabalar sırf deneme için satın alınır. BRC den bilyorum . 550 çalışan kişilerden sahip oldukları otomobil markalar o kadar değişik ki inanamazsınız . Koleksiyon gibi . BRC alıyor ,deniyor yarı fiyatına çalışanına yeni aracı satıyor .FSI motor deneyler için tam 20 yeni değişik araç alındı .Alfadan ,Mitsubishi, Gof veya Jetta .Sequent için yazılım bölümünde tam 33 mühendis çalıştırıyor . Bu maliyet ürüne yansıtılıyor.Ayrıyeten her yeni parçasının ONAY ( Homologation ) alınması gerekiyor ve bu ciddi paralara mal oluyor .Regülasyon LPG kitler için çok katı ve sıkı test ve onaylar gerektiriyor . Yapan birkaç laboratuvar malesef bu iş için bir servet istiyorlar . Bizde bu ürünü pahalı satarken zorlanıyoruz ama ürün girişi gerçekten pahalıdır .
    Dediğiniz doğrudur .Müşteriler yenilik ister . Biz de BRC' ye bildirdik en yakın zamanda bu isteği hayatta geçirmek için bizzat ilgileneceğiz..
    G.Prevazi

Talking Cevap: Dijital LPG seviye göstergesi

Alıntı mocan Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    Sayın Faruk bey
    Deneyim ve tecrübelerinize saygım sonsuz Ancak söylediğinize katılamıyorum "Bizi seviye olarak yanıltan sistemin yanlışlığı değil GAZ ölçüyor olmamızdır su yada benzin diil....." Ykıt tankının içindeki LPG gaz fazında değilki ! sonuçta oda sıvı halde.!!! sevgi ve selamlarla
    Sayın Mocan

LPG tankının içinde LPG' nin yalnızca sıvı hali bulunmaz deponun %80' i likitse %20' side gaz halidir. Göstergeler deponun içindeki likit halinin ne kadar kaldığını gösterir. Gösterge yakıtın bittiğini söylediği halde aracın hala km yapabiliyor olması bu sebeptendir, geriye kalan gaz fazı tüketilir ancak gösterge bunu göstermez çünkü gazı ölçemez. Ayrıca gazın 360 karakter değiştirdiği gaz firmaları tarafından söylenen bişey buda değişen likit yüzdesinin karşılığı kadar gazımız var demektir, öylesine bi bilgi dursun biyerlerde

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler