+ Konu Cevaplama Paneli
Sayfa 1 Toplam 2 Sayfadan
1 2 SonuncuSonuncu
Toplam 13 adet sonuctan sayfa basi 1 ile 10 arasi kadar sonuc gösteriliyor

Konu: ledler sinyal veriyor

ledler sinyal veriyor

aracıma 3-4 ay önce sıralı sistem taktırdım son günlerde yakıtı gösteren ledlerin hepsi yanıp sönüyor aynı anda birşeymi ifade ediyor acaba bazen yapıyor bazen yapmıyor simit depoların tam göstermediğini biliyorum ayrıca lpg orta sevilerde yani tam dolu değil tam boşta değil bu yüzden baba garip geldi (boş olsa bitiyor diyeceğim,dolu olsa yeni doldurdum diyeceğim)

Cevap: ledler sinyal veriyor

4 led yanıp sondükleri zaman aşırı ydolum yapıldığını gösteriyor. Şamandra attığı ( yani dolumunu kestiği ) zaman pompacıya dolumunu durdurmasını söyleyiniz.
    Dolum %80 kadar yapılmalı .Örnek ;40 lt tank x %80 =32 litre.
    G.Prevazi

Cool Cevap: ledler sinyal veriyor

Alıntı GPrevazi Nickli Üyeden Alıntı Mesajı göster
    4 led yanıp sondükleri zaman aşırı ydolum yapıldığını gösteriyor. Şamandra attığı ( yani dolumunu kestiği ) zaman pompacıya dolumunu durdurmasını söyleyiniz.
    Dolum %80 kadar yapılmalı .Örnek ;40 lt tank x %80 =32 litre.
    herhalde net anlatamadım deponun yaklaşık ortalarındada aynı şeyi yapıyor zaten bende 45lt.depo var depo boşalınca 50 ytl.lik gaz alıyorum oda tam doldurmaz ayrıca gaz alırken kontak üzerinde olmadığında ledler çalışmıyor bu yüzden ledlerden anlayamam

Dolum esnasında ledleri izlemenize gerek yok. 45 Litrelik tankınız olduğuna göre alabileceğiniz gaz miktarı maksimum 36 Litre. 50,-YTL lik gaz almak yerine, %80 dolum limitinde multivalfin kilitlemesini bekleyin. Daha sonra serviste maksimum seviye ayarını yaptırın. Sorun devam ederse seviye sensörünü, kablosunu ve bağlantıları kontrol ettirin.
    İyi günler.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

aynı sorun benim arabada da var...depoyu fullediğimde 4 led de yaklaşık 16 km yanıp sönüyor ondan sonra düzeliyor...ayrıca ledlerin yanık kalma süresi de değişti örneğin 1. led 47 km den sonra sönerken -şehir dışı sabit hız- şimdi daha fazla oldu52 km falan ayrıca 2. led 113-114 km de sönerken şimdi 124 e kadar çıkyor ...ama aracın yakıtında bir değişme olmadı tabi ki...yani bozulmadan önceki değerleri yakıyor yine....(114 bin km de)bir ayarsızlık sözkonusu anladığım kadarıyla...daha önce yoktu...ayrıca bunun sisteme bir zararı var mı? yakında servise uğrayacam ama işlerim var gidemedim.....

Aynı sorun bende de var bende hem ilk dolumda hemde depo daki gaz miktarı iyice azaldığında ilk önce tek led yanıp sönüyor daha sonra 4 led yanıp sönüyor. Sonra gaz bitiyor.

Aynı şey bende de oldu ama bir fark var;

Bende silindir tank mevcut ve üzerinde göstergesi var. Geçenlerde yolda giderken gaz bitti sinyali verdi, ama ledlerden biri hala sürekli yanıyordu. Hatta sistemde arıza olduğunu bile düşündüm ama durup bagajı açınca tankın üzerindeki göstergenin dibe vurduğunu gördüm. Sonra depoyu fulleyince 4 led yanıp sönmeye başladı. Tamda uzun yola çıkacakdım, bir arıza var diye düşümdüm ama araç sorunsuz gaza geçip çalışmaya devam edince yola devam ettim. Yarım saat kadar yol alıp gazın bir kısmını tüketince yanıp sönmeyi bırakdı.

Bu bana olası bir şamandıra sorununun habercisi gibi geldi ama yanılıyor da olabilirim.

Bilenler bir yorum yaparsa sevinirim.
    2005 Focus Ghia 1.6 Ti-VCT HB Tonik Mavi
    Şimdilik LPG'siz.

Angry Cevap: ledler sinyal veriyor

Sn. cemsultan,
    Seviye ayarları yapılmamış. Servise boş tankla gidip programdan seviye ayarlarının yapılmasını isteyin.
    İyi günler.

KAYBETMEK YOK

Merhaba Mocan anladığım kadarıyla depo full dolu iken veya tamamen boş iken mutlak bir basınç farkı oluşuyor.O zaman ayarlama boş iken yapılmalı bunun ne gibi bir artısı var.Yakıt tasarrufunda bir artısımı oluyor ?
    Örneğin benim aracımda ilk led de 100-140 km yaptıkdan sonra düşüyor.

Yakıt tüketimiyle, basınçla bir ilgisi yok. Seviye ölçümü için LPG' de yüzen bir şamandıra var, bu şamandıranın mekanik hareketi bir analog sinyale dönüştürülüp anahtara gönderiliyor. Anahtarda bunu digital sinyale çeirip Gaz ECU' suna gönderiyor.

TÜRKİYE' DE OTOMOBİL FİRMALARININ TERCİHİ

+ Konu Cevaplama Paneli

Bu Konu için Etiketler